Liepājas HAMMOND ērģeļu restaurācija

Liepājas Lutera baznīcā atrodas vienīgās Latvijā ražotās HAMMOND elektriskās ērģeles, kuru unikālā skaņa klātienē dzirdama plašākai publikai.

HAMMOND ir pasaulslavens zīmols, un tam ir īpaša vieta Latvijas kultūras vēsturē, jo savulaik, pirms Otrā pasaules kara, šīs firmas ērģeles ražotas arī Rīgā, Valsts elektrotehniskajā fabrikā (VEF).

Līdz šim saglabājušies vien trīs HAMMOND instrumenti – vienas no tiem ir Liepājas Lutera baznīcas HAMMOND ērģeles ar īpašu mākslinieka Ādolfa Irbītes dizainu.

Palīdzēsim Latvijā ražotajām ērģelēm atkal skanēt!

Konts ziedojumiem ar norādi "Liepājas Lutera baznīcas Hammond ērģeļu remontam":
Kultūras biedrība SPEKTRS
Reģ. Nr. 40008050207
HABA LV22
LV24HABA0551009477455

HAMMOND vēsture

Elektronisko ērģeļu izgudrotājs Lorenss Hamonds (Laurens Hammond, 1895-1973) bija amerikāņu inženieris un uzņēmējs. Interesi par tehniku Hamonds izrādīja jau bērnībā – vairākus gadus dzīvodams ar māti Eiropā, viņš pusaudža gados pat piedāvāja savas idejas Renault auto ražotājiem, bet 17 gadu vecumā jau ieguva pirmo patentu paša radītam barometram. Universitātes mašīnbūves studijas absolvējis ar izcilību un raksturu norūdījis arī Pirmajā Pasaules karā, 1920. gadā Hamonds izgudroja jauna veida pulksteni, kas strādāja bez skaņas. Tas viņam vēlāk ļāva izveidot arī savu pulksteņu ražošanas uzņēmumu Čikāgā.

Hamonds tik tiešām bija spilgta personība ar plašu redzesloku. Viņš runāja angļu, franču un vācu valodās, bija aktīvs biznesmenis un radošs inženieris, strādāja arī pie sinhronā dzinēja, žiroskopa, dažādu kaujas ieroču izgudrošanas un radīja pat tādu oriģinālu ierīci kā elektriskais bridža galds.

Hamonds nebija mūziķis, tomēr viņam patika eksperimentēt ar dažādām skaņas ģenerēšanas metodēm, kā rezultātā tika radītas sensacionālās elektriskās ērģeles, ko patentēja 1934. gadā. Vieni no pirmajiem viņa izgudrojumu novērtēja “konveijera tēvs" Henrijs Fords un komponists Džordžs Gēršvins.

Jau pēc trim gadiem par HAMMOND ērģelēm uzzināja arī Latvijā – 1937. gadā šādas elektriskās ērģeles sāka ražot Valsts Elektrotehniskā fabrika (VEF), apdarei izmantojot pašmāju koksni un unikālu mākslinieka konstruktora Ādolfa Irbītes dizainu. Irbītem piemita savs dizaina stils, kas apvienoja vienkāršību, funkcionalitāti un perfektu skaistuma izjūtu. To novērtēja ikviens viņa radītā radioaparāta lietotājs un arī profesionāļi – Irbītes izstrādātais VEF radioaparātu veidols Grand Prix un zelta medaļas saņēma arī Vispasaules izstādēs Parīzē un Briselē. VEF ražotās ērģeles Latvijā kļuva ļoti pieprasītas.

Restaurācijas process

Liepājas HAMMOND ir unikāls VEF ražots eksemplārs, ko Liepājas Lutera baznīcai dāvājis Kārlis Ulmanis, kurš to iegādei ziedoja 10 000 latu. Instrumentu uzstādīja 1937., bet iesvētīja 1938. gadā.

Instruments, kas dievkalpojumos un koncertos vēl skanēja šī gadsimta sākumā, vairāk nekā 15 gadus nebija darba kārtībā. Tomēr fakts, ka arī mūsu valstī reiz ražots šis kulta instruments, izraisīja lielu rezonansi un interesi Latvijas mūziķu aprindās. 2021. gadā radās ideja šo īpašo instrumentu atjaunot. Restaurācijas projektu vadīt uzņēmās producente Antra Dreģe kopā ar virtuozo džeza pianistu, HAMMOND ērģelnieku un jauno džeza mūziķu skolotāju Ati Andersonu.

Projekta pirmajā posmā bija svarīgi izpētīt instrumenta stāvokli. Šajā procesā palīdzīgu roku sniedza RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Elektroakustiskās laboratorijas vadītājs, docents, grāmatas Elektroakustika autors Vitālijs Aišpurs. Tika veikta padziļināta ērģeļu mehānismu bojājumu izpēte, atklātas toņģeneratoru mehānikas rotācijas problēmas, priekšpastiprinātāja bojātās detaļas,  jaudas pastiprinātāja bojājumi, oriģinālo skandu neesamība un secināts, ka precīzākai diagnostikai ērģeles pilnībā jāizjauc.

Antra Dreģe un Atis Andersons

2023. gadā ērģeļu atjaunošanā iesaistījās pieredzējušais vintage instrumentu restaurators Ganderts de Bo no Nīderlandes. Viņš šim darbam ķērās klāt ar lielu rūpību, jo atklāja, ka Latvijā ražotais instruments ir vecāks nekā vairums citu šī zīmola ražojumu, tādēļ tam ir īpaša vērtība.

Atjaunošanas procesā Liepājas HAMMOND tika pie 1960. gados ražota Leslie skaļruņa, kas atceļoja uz Latviju, lai stātos pēckara periodā nozaudēto oriģinālo skandu vietā. Tāpat bija jāveic ērģeļu elektromotora nomaiņa, pedāļu atjaunošana un citi remontdarbi, kuru gaitā atklājās daži dziļāki skaņas mehānismu bojājumi, kuru labošanai bija nepieciešams papildu laiks.


2024. gada vasarā Liepājas HAMMOND skaņa tika pilnībā atjaunota. Tad bija kārta instrumenta koka detaļu restaurācijai. Šim darbam tika uzrunāti Liepājas Restaurācijas centra speciālisti Ivars Pilips un Didzis Jurkovskis.
HAMMOND_of_the_Liepaja_Lutheran_Church_Sound_Cloud.jpg

Decembrī ik svētdienu Liepājas Lutera baznīcā skanēs atjaunoto HAMMOND ērģeļu ieraksti

Liepājas Lutera baznīcā atrodas vienīgās Latvijā ražotās HAMMOND elektriskās ērģeles, kuru unikālā skaņa klātienē dzirdama plašākai publikai. Šogad noslēgusies ērģeļu skaņas un koka detaļu restaurācija, un šajā Adventē no 1. decembra ik svētdienu pēc Dievkalpojuma ikvienam iespējams instrumentu apskatīt un pusstundas garumā baudīt ērģeļu ierakstus, kas tiks atskaņoti baznīcā. Ieeja par ziedojumiem HAMMOND projekta atbalstam.

Lasīt vairāk

Noslēgusies Liepājas HAMMOND ērģeļu koka detaļu restaurācija

Lielais darbs trīs gadu garumā ir paveikts! Liepājas HAMMOND skan un ir sapucēts arī Ādolfa Irbīša dizainētais koka apvalks. Par restaurācijas noslēguma posmu un koka daļu atjaunošanu stāsta Liepājas Restaurācijas centra speciālisti Ivars Pilips un Didzis Jurkovskis.

Lasīt vairāk

Liepājas HAMMOND ērģeļu skaņas restaurācija noslēgusies

Liepājas HAMMOND ērģeļu skanējuma restaurācijas posms veiksmīgi noslēdzies! Instrumenta skaņa ir pilnībā atjaunota un jaunie ērģelnieki var turpināt apgūt instrumenta spēli.

Lasīt vairāk

Turpmākie plāni

Novērtējot HAMMOND nozīmīgo vietu Latvijas kultūras vēsturē un apkopojot vērtīgos restaurācijas procesā iegūtos materiālus (rasējumus, instrumenta detaļas, aprakstus, fotogrāfijas), Liepājas Lutera baznīcā plānots izveidot arī pastāvīgu ekspozīciju par HAMMOND ērģeļu vēsturi Latvijā. Šai sadaļai vēl nepieciešams finansējums.

Paldies ikvienam, kas jau atbalstījis Liepājs HAMMOND restaurāciju! Paldies Liepājas pilsētai, Valsts Kultūrkapitāla fondam, Latviešu fondam, privātpersonām, atskaņotājmāksliniekiem, ērģeļspēles studentiem un HAMMOND restaurācijai veltīto koncertu klausītājiem!

Ziedo un atbalsti Latvijas kultūrvēstures mantojuma saglabāšanu!