Pirmatskaņojumi Rīgā

Ar virkni Baltijas komponistu pirmatskaņojumu svētdien, 23. aprīlī, Lielās ģildes Minsteres zālē vokālā grupa PUTNI turpinās savu 30 gadu jubilejas sezonu. Koncertā kopā ar jubilārēm muzicēs klavesīniste Ieva SALIETE, saksofonists Arvīds KAZLAUSKS, komponists Edgars CĪRULIS un sitaminstrumentālists Ēriks MIEZIS. Koncerta programma.pdf

Koncertā skanēs īpaši Putniem sacerētas kompozīcijas, kas pasaules pirmatskaņojumus piedzīvoja pagājušā gada nogalē laikmetīgās mūzikas festivālā AFEKT Igaunijā un Krustpils pilī, bet Rīgā vēl nav skanējušas. To autori Edgars Cīrulis, Madara Pētersone, Sabīne Ķezbere un Marija Kervitsa ar saviem jaundarbiem ir lieliski papildinājuši sieviešu vokālo ansambļu mūzikas repertuāru, ko vokālā grupa Putni, uzrunājot komponistus, pasūtinot un savas darbības laikā pirmatskaņojot vairāk nekā 120 sacerējumu, kopusi 30 gadu garumā.

PIRKT BIĻETES

Par programmu

“Putniem nekad nepietrūkst elpas savai dziesmai. Tā ir bezgalīga, jo putni elpo cirkulāri,” skaidro komponiste Madara Pētersone, ar kuru vokālā grupa Putni pēdējos gados sadarbojusies vairākās programmās un kura ansamblim veltījusi darbu Bezgalīgā elpa. Putns šajā skaņdarbā ir ieguvis simbolisku lomu un iemieso dabas un tās mūžīgā rituma tēlu – kā nebeidzama putna dziesma turpina griezties dabas cikls. “Šis cikliskums, kas īpaši novērojams mūsu platuma grādos, manī vienmēr radījis mieru – par spīti neērtībām un slapjajām kājām. Un mana cieņa un pazemība pret dabu ir neizmērojama. Mūsu kopīgā pasaule un individuālās dzīves var būt satricinātas un apgrieztas kājām gaisā, taču dabas ritums nesatricināmi turpinās. Un mēs turpināmies tam līdzi. Tiesa – ritums bez mums itin viegli varētu iztikt. Bet vai mēs bez tā?” savās pārdomās dalās komponiste.

Edgars Cīrulis Putniem veltījis ciklu Mantojumi, kas sarakstīts, iedvesmojoties no Ineses Zanderes dzejoļiem, kuri publicēti tāda paša nosaukuma krājumā. “Muzikāli mani vienmēr ir interesējuši robežpunkti un līnijas starp žanriem, stiliem un muzikālās domas skolām. Vienmēr esmu meklējis neērtas instrumentācijas vai arī ansambļus, kuri nes sev līdzi vēsturisko bagāžu, kas jāatrisina, lai uzrakstītu darbu, ar kuru pats rezonēju un kura skanējumam ticu,” saka komponists. “Ar šiem darbiem vēlējos pietuvināties vienam no maniem mīļākajiem žanriem – dziesmai. Jaunas skaņas un muzikālus eksperimentus vēlējos ietērpt klausītājam pazīstamā formātā, tādā veidā izvairoties no pašmērķīgas novatorisma meklēšanas. Šie četri skaņdarbi dziļā apbrīnā un mīlestībā ir veltīti manai sievai Kristīnei.”

Sabīne Ķezbere Putniem veltījusi darbu Tanka. Ar šo terminu apzīmē japāņu dzejas formu, kas tulkojumā nozīmē īsā poēma jeb īsā dziesma. Autores kompozīcijā izmantotas divas angliski atdzejotas japāņu autora Jamamoto Riokana tankas, kuras poētiski apraksta divvientulību uz nakts ainavas fona. Tāpat Putniem savus jaundarbus veltījuši arī igauņu autori, un šajā koncertā skanēs Marijas Kervitsas Love Poem, kas savu pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja pagājušajā rudenī Tartu.

Par mūziķiem

Vokālā grupa PUTNI ir viena no savdabīgākajām vienībām Latvijas mūzikas ainā – mūsdienīga vokālā ansambļa repertuāra celmlauzis, kas ilgstošā, nekomerciālā darbībā iet savu, no citām mūziķu apvienībām atšķirīgu radošo ceļu. Programmas veidojot, grupa vienmēr cenšas veikt konceptuāli pamatotas izvēles, rūpīgi atlasot repertuāru un izvēloties savus sadarbības partnerus.

30 darba gadi ansamblim, kas strādā brīvmākslinieku režīmā, bez regulāra, prognozējama finansiāla atbalsta un tehniskā nodrošinājuma, ir ievērojams mūžs, kādu reti izdodas sasniegt šādām neatkarīgām vienībām. 30 gadu laikā grupā dziedājušas 36 dziedātājas, grupa muzicējusi kopā ar daudziem Latvijas izcilākajiem mūziķiem – instrumentālistiem, regulāri sadarbojusies ar latviešu un ārvalstu komponistiem, kā arī citu kultūras jomu pārstāvjiem.

Diriģentes Antras Dreģes vadībā iestudēti vairāk nekā 120 pasaules pirmatskaņojumu, gūtas uzvaras sešos starptautiskos koru konkursos, izdoti septiņi albumi. “Putnu” skanējums ticis atzinīgi novērtēts neskaitāmos festivālos, konkursos un koncertos Eiropā, ASV, Japānā un Austrālijā.

Klavesīniste Ieva SALIETE vienlaikus ir spilgta soliste un iejūtīga kamermūzikas partnere. Klavesīna un vēsturisko taustiņinstrumentu spēli studējusi Freiburgas Mūzikas augstskolā pie Roberta Hila, kamermūzikas un basso continuo jomā zināšanas papildinājusi Bāzeles Schola Cantorum. Pieredzi mūzikā bagātinājusi sadarbībā ar tādiem izciliem partneriem kā Sesilija Bartoli, Simona Kermesa, Nuria Riāla, Angelika Kirhšlāgere, Freiburger Barockorchester, Kammerorchester Basel. Ilgus gadus muzicē kopā ar Serdžo Acolīni, Doroteju Oberlingeri, Kesselberg Ensemble, Les Passions de l'Ame un Sinfonietta Rīga mūziķiem. Lielās Mūzikas balvas Par izcilu darbu ansamblī laureāte.

Saksofonists Arvīds KAZLAUSKS dzimis Viļņā, kur arī apguvis muzicēšanas pamatus. Vēlāk studējis JVLMA, saksofonspēles prasmi papildinājis arī Berlīnes Mākslu universitātē pie profesora Johannesa Ernsta. Ir vairāku starptautisko saksofonistu konkursu laureāts. Radoša sadarbība izveidojusies ar dziedātājām Guntu Davidčuku, Baibu Berķi, Ievu Paršu, pianistiem Reini Zariņu un Agnesi Egliņu, Sinfonietta Rīga stīgu kvartetu, DJ Krii, latviešu komponistiem Rolandu Kronlaku, Andri Dzenīti, Vinetu Līci, Edgaru Raginski un citiem. Bijis Rīgas Saksofonu kvarteta dalībnieks, kā solists uzstājies ar Latvijas Nacionālo Simfonisko orķestri, Lietuvas Valsts simfonisko orķestri, valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga, Profesionālo pūtēju orķestri Rīga un orķestri Sinfonia Concertante. Kamermūziķa un solista statusā muzicējis arī Polijā, Vācijā, Apvienotajā Karalistē, Norvēģijā, Bulgārijā, Lietuvā, Izraēlā, Itālijā, Īrijā un Rumānijā. Ir docents Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā.

Edgars CĪRULIS ir latviešu komponists, pianists, improvizators un aranžētājs. Studējis JVLMA un Olborgas Karaliskajā mūzikas akadēmijā Dānijā, darbojas džeza un laikmetīgās mūzikas žanros. Uzstājies kopā ar izciliem pasaules līmeņa izpildītājmāksliniekiem, tomēr attieksmē pret mūziku ir patstāvīgs un ļaujas arvien jaunām idejām – ir divu albumu (Ainavisti un Aisma) netradicionāliem ansambļiem un dziesminieku projekta Sapņu teicējs autors, koncertsērijas Atmosfēras kurators koncertzālē Gors un Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra podkāsta vadītājs.

Ēriks MIEZIS ir multiinstrumentālists, komponists aranžētājs un vairāku ansambļu mākslinieciskais vadītājs. Viens no latviešu jaunās paaudzes radošākajiem mūziķiem, kura izglītības ceļš vedis cauri dažādai pieredzei un studijām JVLMA un Bāzeles Mūzikas akadēmijā Šveicē, kur viņš kļuvis par Latvijā pirmo akadēmiski izglītoto mūziķi džeza vibrofona specialitātē. Kā izpildītājmākslinieks muzicējis dažādos sastāvos, arī simfoniskajā un pūtēju orķestrī, piedalījies televīzijas un radio raidījumos. 2015. gadā kopā ar Edgaru Cīruli ierakstījis albumu Ainavisti.