Tiks atjaunotas vēsturiskās VEF ražotās HAMMOND ērģeles

HAMMOND ērģeļu vārds ir nozīmīgs zīmols mūziķu pasaulē, jo īpaši džeza un rokmūzikas vidē. Slavenā zīmola elektriskās ērģeles savulaik ražotas arī Rīgā, un līdz šim saglabājušies vien trīs HAMMOND instrumenti – vienas no tiem ir Liepājas Lutera baznīcas HAMMOND ērģeles, kurām nepieciešama restaurācija.

Liepājas HAMMOND ir unikāls instruments, viens no retajiem šī zīmola eksemplāriem, kas ražots pirms Otrā pasaules kara, 1937. gadā, turklāt Latvijā - Valsts elektrotehniskajā fabrikā (VEF) ar īpašu mākslinieka Ādolfa Irbītes dizainu.

Palīdzēsim Latvijā ražotajām ērģelēm atkal skanēt!

Konts ziedojumiem ar norādi "Liepājas Lutera baznīcas Hammond ērģeļu remontam":
Kultūras biedrība SPEKTRS
Reģ. Nr. 40008050207
HABA LV22
LV24HABA0551009477455
Hammond žurnālā JazzIn

Par HAMMOND vēsturi

Elektronisko ērģeļu izgudrotājs Lorenss Hamonds (Laurens Hammond, 1895-1973) bija amerikāņu inženieris un uzņēmējs. Interesi par tehniku Hamonds izrādīja jau bērnībā – vairākus gadus dzīvodams ar māti Eiropā, viņš pusaudža gados pat piedāvāja savas idejas Renault auto ražotājiem, bet 17 gadu vecumā jau ieguva pirmo patentu paša radītam barometram. Universitātes mašīnbūves studijas absolvējis ar izcilību un raksturu norūdījis arī Pirmajā Pasaules karā, 1920. gadā Hamonds izgudroja jauna veida pulksteni, kas strādāja bez skaņas. Tas viņam vēlāk ļāva izveidot arī savu pulksteņu ražošanas uzņēmumu Čikāgā.

Hamonds tik tiešām bija spilgta personība ar plašu redzesloku. Viņš runāja angļu, franču un vācu valodās, bija aktīvs biznesmenis un radošs inženieris, strādāja arī pie sinhronā dzinēja, žiroskopa, dažādu kaujas ieroču izgudrošanas un radīja pat tādu oriģinālu ierīci kā elektriskais bridža galds.

Hamonds nebija mūziķis, tomēr viņam patika eksperimentēt ar dažādām skaņas ģenerēšanas metodēm, kā rezultātā tika radītas sensacionālās elektriskās ērģeles, ko patentēja 1934. gadā. Vieni no pirmajiem viņa izgudrojumu novērtēja “konveijera tēvs" Henrijs Fords un komponists Džordžs Gēršvins.

Jau pēc trim gadiem par HAMMOND ērģelēm uzzināja arī Latvijā – 1937. gadā šādas elektriskās ērģeles sāka ražot Valsts Elektrotehniskā fabrika (VEF), apdarei izmantojot pašmāju koksni un unikālu mākslinieka konstruktora Ādolfa Irbītes dizainu. Irbītem piemita savs dizaina stils, kas apvienoja vienkāršību, funkcionalitāti un perfektu skaistuma izjūtu. To novērtēja ikviens viņa radītā radioaparāta lietotājs un arī profesionāļi – Irbītes izstrādātais VEF radioaparātu veidols Grand Prix un zelta medaļas saņēma arī Vispasaules izstādēs Parīzē un Briselē. VEF ražotās ērģeles Latvijā kļuva ļoti pieprasītas.

Aktuālā situācija

Fakts, ka arī mūsu valstī reiz ražots šis kulta instruments, izraisījis lielu rezonansi un interesi Latvijas mūziķu aprindās. Liepājas HAMMOND, kas dievkalpojumos un koncertos vēl skanēja šī gadsimta sākumā, nu jau vairāk nekā 15 gadus nav darba kārtībā. Lai ērģeles atjaunotu, vispirms jāsāk ar instrumenta stāvokļa izpēti. Tieši tādēļ virtuozais džeza pianists, HAMMOND ērģelnieks un jauno džeza mūziķu skolotājs Atis Andersons kopā ar projekta producenti Antru Dreģi ir uzsākuši darbu pie vēsturiskā VEF instrumenta atjaunošanas. Projektā iesaistījies arī RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātes Elektroakustiskās laboratorijas vadītājs, docents, grāmatas Elektroakustika autors Vitālijs Aišpurs.

Šobrīd kopā ar Vitāliju Aišpuru ir veikta padziļināta ērģeļu mehānismu bojājumu izpēte, atklātas toņģeneratoru mehānikas rotācijas problēmas, priekšpastiprinātāja bojātās detaļas,  jaudas pastiprinātāja bojājumi, oriģinālo skandu neesamība, tomēr precīzākai diagnostikai ērģeles ir pilnībā jāizjauc un jāinspicē visi mezgli, jo no ārpuses nav redzams to stāvoklis.

Atjaunot ērģeles ir piekritis vintage instrumentu restaurators Ganderts de Bo no Nīderlandes, kam ir liela pieredze un reputācija tieši darbā ar HAMMOND zīmola ražojumiem. Meistars ir atjaunojis jau vairāk nekā desmit HAMMOND instrumentus, taču Liepājas Lutera baznīcas ērģeles ir īpašas, jo tās ir viens no retajiem 30. gados ražotajiem eksemplāriem, kas saglabājušies līdz mūsdienām, un tieši tādēļ tam jāpieiet ar lielu uzmanību un rūpību.

Paralēli ērģeļu remontam turpmāk būs jāparūpējas arī par instrumenta koka daļu restaurāciju, kā arī atbilstošu gaismas un skaņas aprīkojumu pie ērģelēm, lai instrumenta lietošana būtu mūziķiem ērta un atbilstu mūsdienu tehniskajām prasībām. Vienlaikus nepieciešams risināt arī ērģeļtelpas siltuma jautājumu ziemas periodā, kā arī apkopot visus projekta gaitā iegūtos materiālus un izveidot pastāvīgu ekspozīciju par HAMMOND ērģelēm.

Šogad turpināsim vākt ziedojumus instrumenta izpētei un remontam. Projekta norises uzsākšanu jau atbalstījis Valsts Kultūrkapitāla fonds un Liepājas Kultūras pārvalde. Priecāsimies par ziedojumiem, lai jau vasarā instruments priecētu ar savu skaņu liepājniekus un Liepājas viesus!

Jazzin (2)