Hildegarde. Zilais mēness

Vokālā grupa PUTNI šogad svin 30 gadu dzimšanas dienu. Jubilejas gadā klausītāji tiks īpaši lutināti ar jaunām koncertprogrammām, virkni jaundarbu un veselu sēriju video arhīva materiālu. Pirmā ansambļa tikšanās ar publiku šogad notiks trešdien, 8. martā, Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā programmā HILDEGARDE. ZILAIS MĒNESS.

Koncertā skanēs Bingenes Hildegardes, Madaras Pētersones, Imanta Zemzara, Olivjē Mesiāna, Džirolāmo Freskobaldi un Andreja Grīnberga kompozīcijas, kā arī motetes no Seviļas dziesmu grāmatas (XV gs.). Koncertā kopā ar “Putniem” uzstāsies Kristīne Adamaite (ērģeles) un Madara Pētersone (elektronika), kura, iedvesmojoties no Sv. Hildegardes personības un viduslaiku mūzikas mantojuma, radījusi īpašu darbu par mīlestību. Koncerta sākums plkst. 19.00. Koncerta programma.pdf


Pirkt biļetes 


Par programmu

Vācu mūķene un pirmā mūzikas vēsturē minētā profesionālā komponiste – sieviete Bingenes Hildegarde (1098-1179) ir viena no savdabīgākajām un ietekmīgākajām viduslaiku personībām. Vācijā un visā Eiropā viņa bija pazīstama kā izcili apdāvināta mistiķe un praviete, imperatoru un pāvestu padomdevēja, kā arī daudzu teoloģisku, zinātnisku un medicīnisku grāmatu autore. Viņas pārpasaulīgā un dziedinošā mūzika ir komponēta tieši sieviešu balsīm. Vokālā grupa “Putni” ir vienīgais ansamblis Latvijā, kas ir specializējies Hildegardes mūzikas atskaņošanā un katru gadu veido jaunu programmu, kuras centrā ir Hildegardes meditatīvie, krāšņi ornamentētie unisonu dziedājumi.

“Svētā Hildegarde mums atstājusi daudz gudrību un vēstījumu. Viņa bija ne tikai rakstniece, mistiķe, komponiste un recepšu autore, bet arī pētniece un dabaszinātniece, kam ar apkārtējo vidi bija īpašas attiecības,” vērtē Madara Pētersone, kas savā jaundarbā izmantojusi arī Hildegardes dziedājumu “Caritas abundant”. “Mans skaņdarbs ir apcere par nebeidzami nozīmīgo cilvēka un dabas līdzāspastāvēšanu,” spriež autore.

“Mūsu jaunā koncertprogramma apcer Hildegardes un mūsu katra ciešo saistību ar dabu,” stāsta vokālās grupas “Putni” vadītāja Antra Dreģe. “Koncerta nosaukums arī radies, iedvesmojoties no dabas. “Zilais mēness” ir astronomisks notikums, ko sauc arī par “Trīspadsmito mēnesi”. Šis fenomens norisinās apmēram reizi trīs gados – tad, kad pilnmēness iekrīt divreiz kalendārajā mēnesī. Tā būs arī šogad augustā.”

Programmā skanēs cilvēka balss, kas apzinās sevi kā Visuma sastāvdaļu.
Kā būtni, kurai piemīt vēlme izzināt lietu dabu un meklēt visa pirmcēloņus.
Domāt par dzīves zūdību un dzīvības nebeidzamību.
Par savu gaitu Lielajā Radīšanas Plānā, lai sadzirdētu Radītāja balsi un iesaistītos sarunā…

Par mūziķiem

Vokālā grupa PUTNI ir viena no savdabīgākajām vienībām Latvijas mūzikas ainā – mūsdienīga vokālā ansambļa repertuāra celmlauzis, kas ilgstošā, nekomerciālā darbībā iet savu, no citām mūziķu apvienībām atšķirīgu radošo ceļu. Programmas veidojot, grupa vienmēr cenšas veikt konceptuāli pamatotas izvēles, rūpīgi atlasot repertuāru un izvēloties savus sadarbības partnerus.

30 darba gadi ansamblim, kas strādā brīvmākslinieku režīmā, bez regulāra, prognozējama finansiāla atbalsta un tehniskā nodrošinājuma, ir ievērojams mūžs, kādu reti izdodas sasniegt šādām neatkarīgām vienībām. 30 gadu laikā grupā dziedājušas 36 dziedātājas, grupa muzicējusi kopā ar daudziem Latvijas izcilākajiem mūziķiem – instrumentālistiem, regulāri sadarbojusies ar latviešu un ārvalstu komponistiem, kā arī citu kultūras jomu pārstāvjiem.

Diriģentes Antras Dreģes vadībā iestudēti vairāk nekā 120 pasaules pirmatskaņojumu, gūtas uzvaras sešos starptautiskos koru konkursos, izdoti septiņi albumi. “Putnu” skanējums ticis atzinīgi novērtēts neskaitāmos festivālos, konkursos un koncertos Eiropā, ASV, Japānā un Austrālijā.

KRISTĪNE ADAMAITE ir pieredzējusi ērģelniece, ērģeļklases docente Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA), Lielās Mūzikas balvas laureāte. Mācījusies Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā, absolvējusi JVLMA docētājas Leldes Paulas klavieru klasi, ieguvusi maģistra grādu ērģeļspēlē (prof. Larisas Bulavas klase), papildinājusi zināšanas Enshedes Mūzikas augstskolā Nīderlandē. Regulāri koncertē gan kā soliste, gan sadarbojoties ar koriem (Valsts Akadēmiskais koris "Latvija", jauniešu kori "Kamēr…" un "Balsis"), orķestriem (Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris, "Kremerata Baltica", Ventspils kamerorķestris) un solomāksliniekiem (Gunta Gelgote, Ieva Parša, Jolanta Strikaite-Lapiņa, Ēriks Kiršfelds, Artis Sīmanis). Koncertējusi daudzās Eiropas valstīs, Austrālijā, ASV un Kanādā. No 1996. līdz 2019. gadam strādājusi Rīgas Sv. Pestītāja (Anglikāņu) baznīcā, šobrīd ir Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes draudzes ērģelniece.

Komponiste MADARA PĒTERSONE (1989) mūzikas gaitas sākusi Siguldas Mūzikas skolas klavieru klasē pie Ilgas Jakobas un saksofona spēles klasē pie Harija Millera. Radošo ceļu turpinājusi Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas Mūzikas teorijas nodaļā, šeit apguvusi arī kompozīciju pie Andra Dzenīša. Kompozīcijas studijas turpinājusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā (JVLMA) pie Rolanda Kronlaka un Selgas Mences. Studiju gaitā ieguvusi vairākus apbalvojumus: Arnolda Šturma piemiņas balvu par spilgtu radošo darbību, kā arī Tālivalža Ķeniņa balvu par izciliem sasniegumiem mūzikā un radošu aktivitāti (2017). Pētera Vaska fonda kamermūzikas konkursā ieguvusi 1. vietu ar skaņdarbu "Svārsts" (2016), savukārt starptautiskajā Karla Orfa kompozīcijas konkursā Minhenē, Vācijā izcīnījusi augstāko godalgu ar skaņdarbu "Time Stays, We Go" (2019). Papildinājusies Berlīnes Mākslu universitātē, kā arī dažādos kompozīcijas meistarkursos, toskait Madonā un Apeldornā, Nīderlandē. Kopš 2017. gada ir Latvijas Komponistu savienības biedre.